Vishay/Dale RN55D4501FB14
RN55D4501FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4501FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4501FB14.pdf
Availability of RN55D4501FB14
QUANTITY
RN55D4501FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4501FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D4501FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4501FB14
Related LinksRN55D4, RN55D4501FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4501FB14 Details Description
Related parts for RN55D4501FB14
FIXED IND 2.7UH 105MA 3.6 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CABLE 12' F-TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DWDM CAGE ASSEMBLY, 11 PF datasheet.pdf