Vishay/Dale RN55D4532FB14
RN55D4532FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4532FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4532FB14.pdf
Availability of RN55D4532FB14
QUANTITY
RN55D4532FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4532FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D4532FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4532FB14
Related LinksRN55D4, RN55D4532FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4532FB14 Details Description
Related parts for RN55D4532FB14
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2STB RL MNT KRG datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 2.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf