Vishay/Dale RN55D4750FB14
RN55D4750FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4750FB14
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4750FB14.pdf
Availability of RN55D4750FB14
QUANTITY
RN55D4750FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4750FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D4750FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4750FB14
Related LinksRN55D4, RN55D4750FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4750FB14 Details Description
Related parts for RN55D4750FB14
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 6V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC SSR FLASHER DUAL HSIDE 20HSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 750MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PRESS IN TOOL FOR R/A CONN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 44 POS TH datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf