Vishay/Dale RN55D4992FRE6
RN55D4992FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D4992FRE6
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D4992FRE6.pdf
Availability of RN55D4992FRE6
QUANTITY
RN55D4992FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D4992FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D4992FRE6
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D4992FRE6
Related LinksRN55D4, RN55D4992FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D4992FRE6 Details Description
Related parts for RN55D4992FRE6
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 5MIN 28-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN CMC RCPT 28POS 3ROW GRAY datasheet.pdf
IC MIXER 0HZ-1GHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf