Vishay/Dale RN55D5364FRE6
RN55D5364FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5364FRE6
Brief Description
RES 5.36M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5364FRE6.pdf
Availability of RN55D5364FRE6
QUANTITY
RN55D5364FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5364FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D5364FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5364FRE6
Related LinksRN55D5, RN55D5364FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5364FRE6 Details Description
Related parts for RN55D5364FRE6
SIDACTOR BIDIR 6V 250A DO-214AA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 250KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 5SOT datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 PLASTIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf