Yageo MFR-25FBF52-47R5
MFR-25FBF52-47R5 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-47R5
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-47R5.pdf
Availability of MFR-25FBF52-47R5
QUANTITY
MFR-25FBF52-47R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-47R5
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-47R5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-47R5
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-47R5 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-47R5 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-47R5
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 55NS 28CDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf