Vishay/Dale RN55D5492FRSL
RN55D5492FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5492FRSL
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5492FRSL.pdf
Availability of RN55D5492FRSL
QUANTITY
RN55D5492FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5492FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D5492FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5492FRSL
Related LinksRN55D5, RN55D5492FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5492FRSL Details Description
Related parts for RN55D5492FRSL
LAMP MAG 5 DIOPT FLUORESCENT 22W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 2V 20% 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL TIN R/A datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 38 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
A4E-B200HS datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf