Vishay/Dale RN55D54R9FRE6
RN55D54R9FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D54R9FRE6
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D54R9FRE6.pdf
Availability of RN55D54R9FRE6
QUANTITY
RN55D54R9FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D54R9FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D54R9FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D54R9FRE6
Related LinksRN55D5, RN55D54R9FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D54R9FRE6 Details Description
Related parts for RN55D54R9FRE6
PHONO JACK 2 COND FRONT PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG .100" 20POS DL PCB SMD datasheet.pdf
IC POT DGTL 256-TAP NV 8-TDFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS WIRE-WIRE datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL TERM CRIMP M GOLD 22-24AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.3A DO221AC datasheet.pdf