Vishay/Dale RN55D5510FRE6
RN55D5510FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5510FRE6
Brief Description
RES 551 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5510FRE6.pdf
Availability of RN55D5510FRE6
QUANTITY
RN55D5510FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5510FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D5510FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)551
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5510FRE6
Related LinksRN55D5, RN55D5510FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5510FRE6 Details Description
Related parts for RN55D5510FRE6
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.5A 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HOUSING 9POS .100 SINGLE datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 10SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS datasheet.pdf