Maxim Integrated ICM7250IJE
ICM7250IJE picture photo
Mfg. Part Number
ICM7250IJE
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Brief Description
IC RC TIMER PROGRAMMABLE 16DIP
Datasheet Download
ICM7250IJE.pdf
Availability of ICM7250IJE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ICM7250IJE Order Process
Ship out your order
Specifications of ICM7250IJE
Internal Part NumberEIS-ICM7250IJE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Series-
PackagingTube
TypeCounter/Timer Circuit (CTC), Binary
Count1 ~ 99
Frequency15MHz
Voltage - Supply2 V ~ 16 V
Current - Supply700µA
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-CERDIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICM7250IJE
Related LinksICM72, ICM7250IJE Datasheet, Maxim Integrated Distributor
ICM7250IJE Details Description
Related parts for ICM7250IJE
SWITCH ROTARY 3POS BUTTON SHAFT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 3/8" datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN SIDE LOOK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 32POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CARD MARKER 2" 0 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 3V datasheet.pdf