Vishay/Dale RN55D5510FRE6
RN55D5510FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5510FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 551 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5510FRE6.pdf
Availability of RN55D5510FRE6
QUANTITY
RN55D5510FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5510FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D5510FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)551
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5510FRE6
Related LinksRN55D5, RN55D5510FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5510FRE6 Details Description
Related parts for RN55D5510FRE6
MINI FLEX CONNECTOR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BUZZER 4.0KHZ 1-20V 70DB PCB datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 91PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 140A 4500V 1/315 AR datasheet.pdf