Vishay/Dale RN55D5560FRE6
RN55D5560FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5560FRE6
Brief Description
RES 556 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5560FRE6.pdf
Availability of RN55D5560FRE6
QUANTITY
RN55D5560FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5560FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D5560FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)556
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5560FRE6
Related LinksRN55D5, RN55D5560FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5560FRE6 Details Description
Related parts for RN55D5560FRE6
JUMPER-H2730TR/C2040A/H2730TR12" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TAPE SEALING INDUST 48MMX100M datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS W/RAMP&TAB SL-156 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
MODULE TRANSCEIVER 3V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf