Vishay/Dale RN55D5601FB14
RN55D5601FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5601FB14
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5601FB14.pdf
Availability of RN55D5601FB14
QUANTITY
RN55D5601FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5601FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D5601FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5601FB14
Related LinksRN55D5, RN55D5601FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5601FB14 Details Description
Related parts for RN55D5601FB14
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
IC SWIT PWM PROG CM OVP HV 7DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF CC 70V SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PLUG 6POS 80 DEG GRY/YEL 5.3-6.5 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 953 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf