Vishay/Dale RN55D5760FB14
RN55D5760FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5760FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 576 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5760FB14.pdf
Availability of RN55D5760FB14
QUANTITY
RN55D5760FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5760FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D5760FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5760FB14
Related LinksRN55D5, RN55D5760FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5760FB14 Details Description
Related parts for RN55D5760FB14
CER RESONATOR 16.0MHZ datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD 1 ISL6406 datasheet.pdf
IC DIRECT QUAD MODULATOR 16-SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 191 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf