Souriau Connection Technology UTS014D19PX
UTS014D19PX picture photo
Mfg. Part Number
UTS014D19PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN PCB
Datasheet Download
UTS014D19PX.pdf
Availability of UTS014D19PX
QUANTITY
UTS014D19PX Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS014D19PX
Internal Part NumberEIS-UTS014D19PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS014D19PX
Related LinksUTS01, UTS014D19PX Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS014D19PX Details Description
Related parts for UTS014D19PX
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF18A/AF18/AFE18T datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE INDUST 32A 500V CLASS GG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 23MM datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf