Vishay/Dale RN55D6041FBSL
RN55D6041FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6041FBSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6041FBSL.pdf
Availability of RN55D6041FBSL
QUANTITY
RN55D6041FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6041FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D6041FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6041FBSL
Related LinksRN55D6, RN55D6041FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6041FBSL Details Description
Related parts for RN55D6041FBSL
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 220V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf