Vishay/Dale RN55D6042FR36
RN55D6042FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6042FR36
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6042FR36.pdf
Availability of RN55D6042FR36
QUANTITY
RN55D6042FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6042FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D6042FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6042FR36
Related LinksRN55D6, RN55D6042FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6042FR36 Details Description
Related parts for RN55D6042FR36
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3.5A DPAK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 600MA 150 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf