Vishay/Dale RN55D6190FR36
RN55D6190FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6190FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6190FR36.pdf
Availability of RN55D6190FR36
QUANTITY
RN55D6190FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6190FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D6190FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6190FR36
Related LinksRN55D6, RN55D6190FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6190FR36 Details Description
Related parts for RN55D6190FR36
CONN HEADER .100 DUAL R/A 34POS datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE TO-220-5 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 150mA 20-DIP datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 200MHZ 250MA SMD datasheet.pdf
CONN CIR FMALE 3POS R/A INLINE datasheet.pdf
VARISTOR 462V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
BOARD EVAL AD7367 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0606 datasheet.pdf