Vishay/Dale RN55D6191FB14
RN55D6191FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6191FB14
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6191FB14.pdf
Availability of RN55D6191FB14
QUANTITY
RN55D6191FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6191FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D6191FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6191FB14
Related LinksRN55D6, RN55D6191FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6191FB14 Details Description
Related parts for RN55D6191FB14
RES SMD 27 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PARALLEL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BCZ 3.81/13/180ZE SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 720MA 630 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 1.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 200MM DK ON PNP OU datasheet.pdf