Vishay/Dale RN55D66R5FB14
RN55D66R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D66R5FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D66R5FB14.pdf
Availability of RN55D66R5FB14
QUANTITY
RN55D66R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D66R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D66R5FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D66R5FB14
Related LinksRN55D6, RN55D66R5FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D66R5FB14 Details Description
Related parts for RN55D66R5FB14
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 8A TO220AB datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 390MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
TAB 1.2 X 0.6 LL datasheet.pdf
CABLE 16POS SOCKET-SOCKET 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.2A AXIAL datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 2000VDC datasheet.pdf