Bourns Inc. 3310Y-001-204
3310Y-001-204 picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-001-204
Brief Description
POT 200K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-001-204.pdf
Availability of 3310Y-001-204
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3310Y-001-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-001-204
Internal Part NumberEIS-3310Y-001-204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs Panel Control Models 18/Nov/2011
TaperLinear
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-001-204
Related Links3310Y-, 3310Y-001-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-001-204 Details Description
Related parts for 3310Y-001-204
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SC-5ES1N8A8LDU datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf