Vishay/Dale RN55D6763FB14
RN55D6763FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6763FB14
Brief Description
RES 676K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6763FB14.pdf
Availability of RN55D6763FB14
QUANTITY
RN55D6763FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6763FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D6763FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)676k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6763FB14
Related LinksRN55D6, RN55D6763FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6763FB14 Details Description
Related parts for RN55D6763FB14
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSHRINK 2AWG 6" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf