Vishay/Dale RN55D6812FB14
RN55D6812FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6812FB14
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6812FB14.pdf
Availability of RN55D6812FB14
QUANTITY
RN55D6812FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6812FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D6812FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6812FB14
Related LinksRN55D6, RN55D6812FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6812FB14 Details Description
Related parts for RN55D6812FB14
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM FORK LOCK 12-10AWG datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T3 1/4 BLUE datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PANEL RA SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf