Vishay/Dale RN55D6890FRE6
RN55D6890FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6890FRE6
Brief Description
RES 689 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6890FRE6.pdf
Availability of RN55D6890FRE6
QUANTITY
RN55D6890FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6890FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6890FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)689
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6890FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6890FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6890FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6890FRE6
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 6-MLP (2x2) datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X39MM 115VAC MX2B4 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT GREEN QUICK MOUNT: 12" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 3PR BRAID 300V datasheet.pdf