Vishay/Dale RN55D6980FBSL
RN55D6980FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6980FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6980FBSL.pdf
Availability of RN55D6980FBSL
QUANTITY
RN55D6980FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6980FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D6980FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6980FBSL
Related LinksRN55D6, RN55D6980FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6980FBSL Details Description
Related parts for RN55D6980FBSL
CONN RING TONGUE 12-10AWG #8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.16M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 1200V TO-83 datasheet.pdf