Vishay/Dale RN55D6980FRSL
RN55D6980FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6980FRSL
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6980FRSL.pdf
Availability of RN55D6980FRSL
QUANTITY
RN55D6980FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6980FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D6980FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6980FRSL
Related LinksRN55D6, RN55D6980FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6980FRSL Details Description
Related parts for RN55D6980FRSL
VARISTOR 20A 0508 datasheet.pdf
CONN RCPT STD TIMER 20-17AWG datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 4-4 SILVER 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX RED LC .70"5X7 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 3.3A 51 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1MM 30POS R/A SMD datasheet.pdf
CTV 11C 11#16 SKT RECP datasheet.pdf
+10V Precision Viltage Reference IC datasheet.pdf