Vishay/Dale RN55D6R04FB14
RN55D6R04FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6R04FB14
Brief Description
RES 6.04 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6R04FB14.pdf
Availability of RN55D6R04FB14
QUANTITY
RN55D6R04FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6R04FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D6R04FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6R04FB14
Related LinksRN55D6, RN55D6R04FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6R04FB14 Details Description
Related parts for RN55D6R04FB14
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 470 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE GRIP SLACK HEAVY 0.432M datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES 360 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf