Vishay/Dale RN55D6R40FRE6
RN55D6R40FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6R40FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6R40FRE6.pdf
Availability of RN55D6R40FRE6
QUANTITY
RN55D6R40FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6R40FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6R40FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6R40FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6R40FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6R40FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6R40FRE6
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES 3.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 76 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
20 POS FFC ASSY. 238MM PWA datasheet.pdf