Vishay/Dale RN55D7150FR36
RN55D7150FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7150FR36
Brief Description
RES 715 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7150FR36.pdf
Availability of RN55D7150FR36
QUANTITY
RN55D7150FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7150FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D7150FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7150FR36
Related LinksRN55D7, RN55D7150FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7150FR36 Details Description
Related parts for RN55D7150FR36
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A 20SSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 25MW STER 16DSBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 200MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 200W datasheet.pdf