Bourns Inc. 4116R-1-394LF
4116R-1-394LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-394LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 390K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-394LF.pdf
Availability of 4116R-1-394LF
QUANTITY
4116R-1-394LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-394LF
Internal Part NumberEIS-4116R-1-394LF
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-394LF
Related Links4116R-, 4116R-1-394LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-394LF Details Description
Related parts for 4116R-1-394LF
KNOB CLR MATTE.925"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
D-CLAMP NATURAL NYLON .234" datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf