Vishay/Dale RN55D7152FRSL
RN55D7152FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7152FRSL
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7152FRSL.pdf
Availability of RN55D7152FRSL
QUANTITY
RN55D7152FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7152FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D7152FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7152FRSL
Related LinksRN55D7, RN55D7152FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7152FRSL Details Description
Related parts for RN55D7152FRSL
VARISTOR 20V 50A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 3V SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
TAPE REFLECTIVE YELLOW 1X6" datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 26AWG 328.1' datasheet.pdf
PCF 5.00/19/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf