Vishay/Dale RNC55H8660BRBSL
RNC55H8660BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8660BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 866 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8660BRBSL.pdf
Availability of RNC55H8660BRBSL
QUANTITY
RNC55H8660BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8660BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H8660BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)866
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8660BRBSL
Related LinksRNC55H8, RNC55H8660BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8660BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H8660BRBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AMPLIFIER NPN SINGL-FUNCTN 24VDC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf