Vishay/Dale RN55D74R1FRE6
RN55D74R1FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D74R1FRE6
Brief Description
RES 74.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D74R1FRE6.pdf
Availability of RN55D74R1FRE6
QUANTITY
RN55D74R1FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D74R1FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D74R1FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)74.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D74R1FRE6
Related LinksRN55D7, RN55D74R1FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D74R1FRE6 Details Description
Related parts for RN55D74R1FRE6
CAP CER 120PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAGE 1X3 QSFP W/HS 13.5MM W/LP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 20V SMCG datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf