Vishay/Dale RN55D7680FRE6
RN55D7680FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7680FRE6
Brief Description
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7680FRE6.pdf
Availability of RN55D7680FRE6
QUANTITY
RN55D7680FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7680FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D7680FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7680FRE6
Related LinksRN55D7, RN55D7680FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7680FRE6 Details Description
Related parts for RN55D7680FRE6
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 150MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC UART DUAL SOT187-2 datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8-SOP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 10A TO220AC datasheet.pdf
5 POS UMNL PLUG HSG HI-TEMP datasheet.pdf