Vishay/Dale RN55D7800FB14
RN55D7800FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D7800FB14
Brief Description
RES 780 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D7800FB14.pdf
Availability of RN55D7800FB14
QUANTITY
RN55D7800FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D7800FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D7800FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)780
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D7800FB14
Related LinksRN55D7, RN55D7800FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D7800FB14 Details Description
Related parts for RN55D7800FB14
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 1206 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC XTAL 161.1328MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONT SKT CRIMP 14AWG SILVR 4.0MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA datasheet.pdf