Vishay/Dale RN55D8060FBSL
RN55D8060FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8060FBSL
Brief Description
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8060FBSL.pdf
Availability of RN55D8060FBSL
QUANTITY
RN55D8060FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8060FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D8060FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8060FBSL
Related LinksRN55D8, RN55D8060FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8060FBSL Details Description
Related parts for RN55D8060FBSL
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 8POS 6MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 640MA 889 MOHM datasheet.pdf