Vishay/Dale RN55D8351FB14
RN55D8351FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8351FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.35K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8351FB14.pdf
Availability of RN55D8351FB14
QUANTITY
RN55D8351FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8351FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D8351FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.35k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8351FB14
Related LinksRN55D8, RN55D8351FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8351FB14 Details Description
Related parts for RN55D8351FB14
RES SMD 680 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L2551-A 48TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINID50SUBCONMODULE datasheet.pdf
MTK 2.0MM HOLDING HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DOUBLE M18 LONG PW 5M NPN NO datasheet.pdf
680UF 16V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf