Vishay/Dale RN55D8660FR36
RN55D8660FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8660FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8660FR36.pdf
Availability of RN55D8660FR36
QUANTITY
RN55D8660FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8660FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D8660FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8660FR36
Related LinksRN55D8, RN55D8660FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8660FR36 Details Description
Related parts for RN55D8660FR36
FAN AXIAL 127X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 160.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
1200 MHz to 2500 MHz, Dual-Balanced Mixer, LO Buffer, IF Amplifier, and RF Balun IC datasheet.pdf