Vishay/Dale RN55D8661FBSL
RN55D8661FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8661FBSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8661FBSL.pdf
Availability of RN55D8661FBSL
QUANTITY
RN55D8661FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8661FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D8661FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8661FBSL
Related LinksRN55D8, RN55D8661FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8661FBSL Details Description
Related parts for RN55D8661FBSL
IC AMP VIDEO DIF ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
SHIELD PLATE TOP FOR ZX40 PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 145NH 700MA 61 MOHM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 470NH SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 34POS .51M datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X1X1" 4A CRS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 83.5MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf