Vishay/Dale RN55D8662FB14
RN55D8662FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8662FB14
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8662FB14.pdf
Availability of RN55D8662FB14
QUANTITY
RN55D8662FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8662FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D8662FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8662FB14
Related LinksRN55D8, RN55D8662FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8662FB14 Details Description
Related parts for RN55D8662FB14
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 200MA 14 OHM TH datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 32POS 20" CBL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V SMT /NAIL DR 15AU datasheet.pdf