Vishay/Dale RN55D8873FRE6
RN55D8873FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8873FRE6
Brief Description
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8873FRE6.pdf
Availability of RN55D8873FRE6
QUANTITY
RN55D8873FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8873FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D8873FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8873FRE6
Related LinksRN55D8, RN55D8873FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8873FRE6 Details Description
Related parts for RN55D8873FRE6
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
Crystal 66.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 60A AC/DC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 3.3V 32SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 510MA 3.79 OHM datasheet.pdf