Vishay/Dale RN55D9091FR36
RN55D9091FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D9091FR36
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D9091FR36.pdf
Availability of RN55D9091FR36
QUANTITY
RN55D9091FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D9091FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D9091FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D9091FR36
Related LinksRN55D9, RN55D9091FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D9091FR36 Details Description
Related parts for RN55D9091FR36
CONN HEADER .100 SINGL R/A 22POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 12POS datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN DSUB POWER PLUG 8W8 C datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 487 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERGENT REFLECT R4 4M CABLE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf