Vishay/Dale RN55D9092FRE6
RN55D9092FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D9092FRE6
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D9092FRE6.pdf
Availability of RN55D9092FRE6
QUANTITY
RN55D9092FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D9092FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D9092FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D9092FRE6
Related LinksRN55D9, RN55D9092FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D9092FRE6 Details Description
Related parts for RN55D9092FRE6
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PAC-M340-HE10-V0-1M datasheet.pdf
SCREWDRIVER ELECT HEX SCKT 10.5" datasheet.pdf
HEAT SHRINK .06"X4' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf