Vishay/Dale RN55D9102FRE6
RN55D9102FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D9102FRE6
Brief Description
RES 91K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D9102FRE6.pdf
Availability of RN55D9102FRE6
QUANTITY
RN55D9102FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D9102FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D9102FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D9102FRE6
Related LinksRN55D9, RN55D9102FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D9102FRE6 Details Description
Related parts for RN55D9102FRE6
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 52NH 750MA 270 MOHM datasheet.pdf