Vishay/Dale RN55D93R1FR36
RN55D93R1FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D93R1FR36
Brief Description
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D93R1FR36.pdf
Availability of RN55D93R1FR36
QUANTITY
RN55D93R1FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D93R1FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D93R1FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D93R1FR36
Related LinksRN55D9, RN55D93R1FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D93R1FR36 Details Description
Related parts for RN55D93R1FR36
JACK PIN SHROUDED MALE INS WHITE datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.00V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN D4 125 X 125 27POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
RES 909 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 708MA 400 MOHM datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf