Vishay/Dale RN55D9761FBSL
RN55D9761FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D9761FBSL
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D9761FBSL.pdf
Availability of RN55D9761FBSL
QUANTITY
RN55D9761FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D9761FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D9761FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D9761FBSL
Related LinksRN55D9, RN55D9761FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D9761FBSL Details Description
Related parts for RN55D9761FBSL
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf