Vishay/Dale RN55E1002FB14
RN55E1002FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1002FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1002FB14.pdf
Availability of RN55E1002FB14
QUANTITY
RN55E1002FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1002FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1002FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1002FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1002FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1002FB14 Details Description
Related parts for RN55E1002FB14
PHONE PLUG DUMMY 3-COND GRAY datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.4A 6TMLF datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 144POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN CRIMP PIN datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf
THRMLLY COND PAD SQ 15MM 250/PK datasheet.pdf