Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-6R8-R
HCMA1305-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 11A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
HCMA1305-6R8-R.pdf
Availability of HCMA1305-6R8-R
QUANTITY
HCMA1305-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-6R8-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-6R8-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCMA1305 Series Automotive Power Inductors
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCMA1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation21A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-6R8-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-6R8-R Details Description
Related parts for HCMA1305-6R8-R
DIODE PIN ATTENUATOR CC SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf