Vishay/Dale RN55E1003DBSL
RN55E1003DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1003DBSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1003DBSL.pdf
Availability of RN55E1003DBSL
QUANTITY
RN55E1003DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1003DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1003DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1003DBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1003DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1003DBSL Details Description
Related parts for RN55E1003DBSL
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1 OHM 5% 5W datasheet.pdf
TERMINATION BLADE 4-CKT CLOSED datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 47 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf