Vishay/Dale RN55E1012FB14
RN55E1012FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1012FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1012FB14.pdf
Availability of RN55E1012FB14
QUANTITY
RN55E1012FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1012FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1012FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1012FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1012FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1012FB14 Details Description
Related parts for RN55E1012FB14
MOSFET N-CH 400V 5.5A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM LC RED C.C.- datasheet.pdf
RES 2.5588K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 25PF 7.5KV datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf